+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Zlatá horečka v Číně: zvednou obří nákupy cenu zlata?

10.06.2014

Od loňska platí, že největším spotřebitelem fyzického zlata na světě je Čína. Využila nízké ceny zlata, nakoupila ho výrazně víc než o rok dřív a podle některých odhadů v tom měla pokračovat i letos. Jenže místo toho přišel v prvním čtvrtletí pokles zájmu. Světoví finančníci ale čekají, že se situace brzy změní.



Rekordní poptávka: poprvé přes 1 000 tun

Podle Světové rady pro zlato (World Gold Council) poptávka po zlatě v Číně loni stoupla na 1 132 tun. Nejen, že Čína poprvé překonala hranici 1 000 tun, ale v čele žebříčku států s největší poptávkou předstihla Indii. V ní poptávka po zlatě naopak poklesla kvůli dani na dovoz zlata, kterou loni zavedla tamní vláda.

Důvodů, proč se poptávka po zlatě v Číně loni vyšplhala tak vysoko, je podle analytiků několik.

  • Pokles ceny zlata.
  • Rostoucí střední třída, která se začala o zlato intenzivně zajímat.
  • Využívání zlata jako jistiny při získávání levných půjček v šedém bankovnictví.
  • Snaha čínské vlády mít měnu (jüany) zajištěnou zlatem.


Ani čínské rekordní nákupy však nezastavily pokles ceny zlata. Mohl za to nejen nižší zájem o zlato v ostatních státech a oživení akcií, ale také očekávání, že americká centrální banka začne omezovat stimulační opatření podporující prodej zlata.

A objevilo se také podezření, že s cenou zlata úmyslně manipulovaly banky určující jeho cenu.

Po rekordní poptávce rekordní propad

Odborníci očekávali, že Čína bude ve velkém nákupu pokračovat i dál. V prvním letošním čtvrtletí však její zájem o zlato poklesl. Celková poptávka oproti loňskému prvnímu kvartálu spadla o 18 % z 320 na 263 tun. A u investičních mincí a cihliček byl propad ještě výraznější – 55 % (ze 135 na 60 tun).

Podobně na tom byla také Indie, kde u investičního zlata poptávka klesla o 54 %.

tab 1
Poptávka po zlatě v 1. čtvrtletí 2013 a 2014. Zdroj: Světová rada pro zlato

Zatímco Indie doplatila hlavně na dovozní daň, na čínském propadu se podepsalo několik rozdílných vlivů.

  • Oslabení jüanu a posílení dolaru, které vedlo ke zdražení zlata v Číně.
  • Razantní protikorupční zákrok v Pekingu.
  • Přísnější pravidla pro dary, které mohou přijímat čínští vládní úředníci.


Růst zase přijde – až o 25 %

Přesto by pokles čínského zájmu o zlato neměl trvat dlouho. Většina předpokladů, která loni vedla k rekordní poptávce, totiž stále platí. Nejen, že čínská vláda bude s největší pravděpodobností dál pokračovat ve zlatém zajišťování měny, ale růst by měla i poptávka čínské střední třídy.

Ostatně to se projevilo už v prvním čtvrtletí, kdy i přes celkový pokles zájmu o zlato, stoupl zájem o zlaté šperky o 10 %. Jak navíc upozornil investiční šéf rakouské Bank Gutmann Friedrich Strasser, střední třída v Číně dál roste a skrývá ještě obrovský potenciál. Podle odhadů Světové rady pro zlato do roku 2020 vzroste dokonce o 60 %.

A i když v prvním čtvrtletí zájem o zlato v Číně klesl, další tři kvartály by měly vše napravit. Světová rada pro zlato odhaduje, že poptávka za celý letošní rok v Číně v porovnání s loňskem ještě stoupne – na 1 158 tun. A pozitivní podle ní bude vývoj i v příštích letech. Do roku 2017 má čínská poptávka po zlatu vzrůst o 20 až 25 %. Nejméně na 1 350 tun ročně.

tab 2
Poptávka po zlatě za celý rok 2013 a výhled na rok 2014. Zdroj: Světová rada pro zlato

Nastartuje Čína růst ceny? Okolnosti tomu nahrávají

Se stoupající poptávkou logicky stoupá i cena, dá se proto uvažovat o tom, že čínský zájem o zlato opět nastartuje růst jeho ceny. Objevují se totiž i další náznaky, které tomu nahrávají.

  • Nově zvolená indická vláda výrazně zmírnila zákony omezující dovoz zlata, což by mělo vést k růstu poptávky.
  • Nejistá situace ve světě – poptávku může zvednout nejen další vyostřování situace na Ukrajině, ale také nedávný převrat v Thajsku.
  • Podle analytiků zlato dosáhlo základního cenového rozmezí 1 200 až 1 400 dolarů za unci. V té by se mělo v nejbližší době pohybovat a pod 1 200 dolarů by už nemělo dlouhodobě klesnout.

Odborníci slibují zhodnocení

Tyto faktory tak nahrávají předpokladu, že zlato čeká v nejbližších měsících růst, na což koneckonců už dřív upozornili někteří odborníci. A pokud vygraduje situace na Ukrajině, může být docela výrazný.

V nejbližší době tak zřejmě bude vhodná situace pro investici do zlata, třeba prostřednictvím Zlatého spoření.

Vzhledem k tomu, že zlato podle finančních analytiků dosáhlo základní hodnoty, nehrozí dlouhodobé ztráty a naopak se dá čekat výrazné zhodnocení vložené částky (které může přijít i když se bude zlato pohybovat dál v rozmezí své základní hodnoty, jak se dozvíte z našeho článku Zlaté ETF jako alternativa fyzického zlata: výnos nebo riziko?).