+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Zlaté ETF jako alternativa fyzického zlata: výnos, nebo riziko?

29.05.2014

Populární investice. Tak se dají stručně nazvat zlaté ETF. Do těchto burzovních fondů v posledních měsících investuje stále víc lidí. Snaží se tak získat výhody zlata, aniž by jej museli fyzicky vlastnit, a řešit jeho skladování a zabezpečení. Oproti „tradičnímu“ zlatu má ETF několik výhod, jsou ale opravdu dobrou alternativou? Odborníci si tím nejsou jistí.


Co jsou ETF?

Zkratka ETF znamená Exchange-Traded Fund tedy burzovně obchodovaný fond. Jsou to investiční podílové fondy, které se můžou zaměřovat na různé cenné papíry nebo komodity.

Toto rozdělení platí i v případě zlata. Když investujete do zlatého ETF, neznamená to automaticky, že daný fond má fyzické zlato. Může mít třeba také akcie těžařské nebo obchodní společnosti.


ETF: v jednoduchosti je síla

Zastánci zlatých ETF mají jasno v tom, proč je upřednostňují před fyzickým zlatem. Mají pro to několik důvodů.

  • Nemusí mít zlato fyzicky u sebe – neřeší tedy jeho dopravu, skladování ani zabezpečení.
  • Zlato koupí i v malém množství.
  • Nemusí se bát o kvalitu zlata.
  • Ceny jsou transparentní a ETF rychle a snadno prodají.


Zlato vs. ETF: souboj základních hodnot

Někteří odborníci upozorňují, že v nejbližší době se dá u zlatých ETF čekat vyšší zhodnocení než u fyzického zlata. Podle nich totiž zlato i zlaté ETF už dosáhly na burze svého základu. Zatímco u zlata se pohybuje mezi 1 200 a 1 400 dolary za unci, u ETF je minimální cena akcií mezi 22,50 a 27,50 – 30 dolary.

Cena fyzického zlata ani ETF by už neměla pod základní hodnotu klesnout. A pokud zlaté ETF koupíte za minimální hodnotu základu a později prodáte za základové maximum, vyděláte víc, než když stejný postup zvolíte u zlata.

Tomu, že se v nejbližší době vyplatí spíš ETF, nahrávají i zkušenosti z minulosti. Vyplývá z nich, že zatímco cenné papíry se drží na základu zpravidla kolem sedmi měsíců a pak opět stoupají, u komodit to může trvat i roky.


U ETF se s jistotou rozlučte

Jenže také pro zlaté ETF platí, že nic není černobílé. Přestože se častěji mluví o výhodách ETF, mají i nevýhody. A pro lidi, kteří zpravidla investují do fyzického zlata, jsou to nevýhody dost významné.

Nákup ETF už totiž není ani tak investicí do zlata, jako spíš klasickou investicí do cenných papírů se všemi výhodami i riziky. ETF tak nenabízejí jen rychlejší a větší zhodnocení, ale také větší riziko výraznějšího propadu.

Pokud je navíc zlatý ETF zaměřený třeba na akcie těžařských společností, existuje nebezpečí, že jejich vydavatel zkrachuje. A bez rizika nejsou ani ETF, které mají vlastnit fyzické zlato. Může se totiž stát, že veškeré fyzické vlastnictví zlata začíná a končí jen na papíře. I takové případy už tu dřív u různých institucí byly.


Zlato - přetrvávající jistota

Fyzické investiční zlato poskytuje oproti ETF větší jistotu. Zlato máte u sebe (či u společnosti, která se zlatem obchoduje), nemusíte se bát krachu, a pokud ho kupujete od seriózního prodejce, máte zaručenou i jeho ryzost a zpětný odkup.

Ani pro nákup zlata navíc nepotřebujete žádné horentní sumy. Kromě toho, že gram zlata v současnosti koupíte za cca 1 200 korun, existuje také Zlaté spoření, ve kterém si postupně spoříte cílovou částku. Za každý vklad se přitom kupuje zlato, které získáváte levněji než při jednorázovém nákupu.


ETF: rozšíření portfolia ano, alternativa zlata ne

Lidé, kteří vnímají zlaté ETF jako alternativu pro investování do fyzického zlata, dělají chybu. Oboje je totiž úplně jiný druh investice. Zatímco zlato je výborná pojistka proti inflaci, spolehlivé zajištění do budoucna a pojištění pro případ ztráty peněz třeba špatnou investicí, ETF nic takového nenabízí.

Je to klasická investice do cenných papírů. Slibuje sice vyšší a rychlejší zhodnocení, ale je také riskantnější a nemůžete počítat s tím, že poslouží jako bezpečné zajištění.

Upozorňují na to i uznávaní investoři, mimo jiné třeba investiční šéf rakouské Bank Gutmann Friedrich Strasser. Jednoznačně doporučuje nákup fyzického zlata, které funguje jako ochrana proti velkým krizím. A těm mohou ETF podlehnout stejně snadno jako běžné cenné papíry.