+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Zlato vs. Bitcoin: souboj o investičního krále

16.06.2014

V poslední době čím dál víc investorů uvažuje o investici do Bitcoinů. Někteří je dokonce vnímají jako alternativu zlata - Bitcoiny totiž mají se zlatem překvapivě řadu společných věcí. Dokáže ale tato virtuální měna opravdu zastoupit zlato? Odborníci si tím nejsou úplně jistí.



Do většího povědomí investorů se Bitcoin dostal loni, když se v některých okamžicích jeho cena přibližovala ceně zlata. Mnoho investorů se proto začalo o tuto virtuální měnu zajímat.

V současnosti se podle svého postoje k Bitcoinu dají rozdělit na dvě skupiny.

Zatímco jedna v něm vidí velkou budoucnost a vnímá ho jako zajímavou příležitost, druhá v něm vidí riziko.


Co je Bitcoin?

  • Virtuální (digitální) měna, která vznikla v roce 2009.
  • Je decentralizovaná a navržená tak, aby ji nemohl nikdo padělat, způsobovat inflaci nebo ji jiným způsobem ovlivňovat.
  • Uživatelé ji buď kupují, nebo ji „těží“ pomocí počítače a dalšího hardwarového vybavení. Čím výkonnější vybavení uživatel má, tím větší je šance, že se mu podaří Bitcoiny v internetu vytěžit.
  • Celkové množství Bitcoinů, které budou v oběhu, je 21 milionů a předpokládá se, že se je podaří vytěžit kolem roku 2140.
  • Bitcoiny se uchovávají v „peněženkách“, které jsou buď přímo v počítači, nebo k němu jdou připojit.
  • Loni cena jednoho Bitcoinu poprvé překonala hranici 1000 dolarů a čím dál víc obchodů (zejména internetových) umožňuje i platbu v Bitcoinech.



Uložení Bitcoinu: stačí flash disk

Příznivci Bitcoinu upozorňují nejen na to, že je mladým a dynamickým produktem, ale zdůrazňují některé jeho podobnosti se zlatem.

Právě díky nim v Bitcoinu někteří investoři vidí alternativu zlata. Upozorňují hlavně na 3 společné body.

1. Zlato i Bitcoin jsou decentralizované.

2. Obě komodity existují v omezeném množství.

3. Stejně jako zlato, i Bitcoin dokáže reagovat na inflaci.

Navíc upozorňují na některé výhody Bitcoinu před zlatem. Zdůrazňují zejména to, že zatímco u zlata musíte řešit bezpečné uložení, v případě Bitcoinu vám stačí pouze flash disk se speciálním zaheslovaným souborem.


Budoucnost Bitcoinu? Jednoduše nejistá

Většina rozdílů mezi zlatem a Bitcoinem ale mluví jednoznačně ve prospěch zlata. Tím největším je doba existence, zatímco zlato se k placení a uchování hodnoty používá tisíce let, Bitcoin existuje teprve 5 let.

Nikdo tak přesně neví, jak bude v kterých situacích reagovat ani jaký bude jeho vývoj v budoucnu. I příznivci Bitcoinu připouštějí, že se mohou objevit nové a lepší virtuální měny, které ho nahradí.

Bitcoin se tak snadno může stát prakticky bezcenným. Tím spíš, že v reálném světě nemá žádný fyzický základ.



Špatná paměť může stát miliony

I díky tomu, že nejsou podložené ničím fyzickým, se může stát, že o Bitcoiny přijdete, aniž byste si toho všimli. Existují případy, kdy člověk vyhodil třeba starý harddisk z počítače a zapomněl přitom, že v něm má Bitcoiny za 150 milionů korun. Že by někdo omylem vyhodil zlato v takové hodnotě, přitom moc pravděpodobné není. Už proto, že by vážilo víc než 100 kilogramů.

Dalším problémem jsou podle odborníků krádeže. Přestože jsou Bitcoiny silně šifrované, objevilo se v minulých letech několik případů, kdy se je podařilo ukrást. Na rozdíl od zlata přitom Bitcoin v současnosti nejde pojistit a šance na dopadení pachatele je navíc naprosto minimální.


Riziko vs. jistota

Zřejmě nejzásadnějším rozdílem, na který investiční odborníci upozorňují, je cena. Zatímco zlato je považované za dlouhodobě stabilní komoditu, u které bývají poklesy ceny jen krátkodobé, pro Bitcoin to neplatí. Právě naopak – cena Bitcoinu často prudce kolísá.

Potvrzují to i statistiky. Zatímco koncem minulého roku přesáhla 1 000 dolarů, už letos v lednu klesla pod 250 dolarů. V současnosti se pohybuje kolem 600 dolarů. Málokdo přitom dokáže předvídat, jakým směrem se bude jeho cena dál vyvíjet.


Odborníci: Do Bitcoinu investujte jen minimálně

Většina investičních odborníků se k Bitcoinu jako alternativě zlata staví skepticky. Zatímco zlato většinou slouží pro dlouhodobé zajištění a zhodnocení peněz s minimálním rizikem, Bitcoin je pravý opak. Kvůli cenové nestabilitě se k dlouhodobému investování nehodí.

Naopak je to spíš riskantní investice, která vám může peníze přinést, jenže vás také dokáže o spoustu peněz připravit. Spousta investičních poradců ho proto doporučuje zařazovat do portfolia jen minimálně.