Zlato vstoupilo do roku 2012 nejdravěji od roku 1980 a investorům přineslo zhodnocení o 12 procent. Do konce ledna vystoupalo k úrovni 1750 USD/tr. unce a dnes atakuje úrovně nad 1760 dolary za unci. Za leden tak vyrovnalo bilanci celého roku 2011 a zhatilo plány stratégů, kteří v prosinci předpovídali, že kov vykročí směrem nad 2 tisíce dolarů za unci, ale v prvním čtvrtletí bude ještě možné jej koupit výrazněji levněji.
Co překazilo tato očekávání? Poptávka Číny a Indie, investiční i po fyzické komoditě, zájem centrálních bank i investice do fondů. Výhled se tak mění: bez houpačky vzhůru, tvrdí stratégové nyní.
Obrat v předpovědi o slabém prvním čtvrtletí roku pro vývoj ceny zlata způsobila jak poptávka po fyzické držbě, tak investiční i spekulační složka. Podle dat UBS je vysoko nad průměrem v úvodu roku dovoz fyzického zlata ze strany Indie a to přes dovozní restrikce, čínské dovozy v roce 2011 vzrostly meziročně o 5,89 % na 360.957 tun a růst pokračuje i v lednu, uvedlo tamní ministerstvo průmyslu. Že si Čína hlídá poměr mezi domácí produkcí a dovozy dokazují data ministerstva průmyslu, podle kterých také domácí produkce stoupla meziročně o 5,9 % na 361 tun. Na konsolidaci na domácím trhu pak ukazuje růst produkce o 184 tun či meziročních 9,7 % u desítky největších domácích firem při nárůstu jejich domácího tržního podílu na 51 %.
Podle UBS přicházejí na trh se zlatem noví investoři po třech měsících ústupu. Objem zlata v ETF fondech se dostal zatím nevýše od poloviny prosince, na včerejších 2.385 tuny. Při pohledu na statistiky Commodity Futures Trading Commission je zřejmé, že také spekulanté nastupují do čistých dlouhých pozic objemem 126.937 kontaktů futures a opcí v týdnu do 24.. ledna (poslední dostupná data) proti 110.500 long kontraktům o dva týdny zpět (nejméně od ledna 2009). K obavám o přehřátí zatím není důvod v poměru k průměru posledních tří let, který je o 29 % výše.
Podporou růstu ceny zlata je slabý amerických dolar jak odraz pozice Fedu držet sazby rekordně nízko nejméně do roku 2014 a úvah Bena Bernankeho o dalším nástroji odkupu dluhopisů. Na druhé straně Atlantiku působí řešení stále hledající dluhová krize v Evropě, kde Řekové hledají shodu se svými věřiteli a napětí na dluhopisovém a CDS trhu se posunulo od Řecka k Portugalsku.
Bank of America/Merrill Lynch, UBS či JPMorgan se tak nyní shodují na tom, že zlato se vydalo směrem nad 2 tisíce dolarů za trojskou unci a výraznou revizí vzhůru prošly zejména ceny očekávané pro úvodní část roku.
Zlato do konce prvního čtvrtletí roku 2012 vystoupá na 1850 USD/tr. unce podle analytiků BoA/ML a konec roku jej zastihne nad úrovní 2 tisíc dolarů. Analytici dodali také čerstvou předpověď pro měď, kterou očekávají na 8.500 USD za tunu na konci roku a nad 7 tisíci USD/t po 1Q12.
„Zlato se těší pokračující silné fyzické poptávce, podporou je slabý dolar. Do svých rezerv jej dokupují centrální banky rozvíjejících se trhů, zájem je zřejmý ze strany hedge fondů,“ uvádí Matthew Lehmann, stratég JPMogan Chase & Co v Londýně. JPMorgan již v polovině ledna zvýšila svůj cíl pro průměrnou cenu zlata ve 4Q12 na 1.925 USD/tr. unce. „Očekáváme pokračující zájem centrálních bank, také spekulativní investoři navyšují své pozice, které ale zůstávají stále významně pod úrovněmi, na které jsme byli zvyklí v posledních několika letech. Naše očekávání pro zlato je býčí,“ dodává Lehmann. Dle dat MMF centrální banky emerging markets do listopadu 2011 dokoupily YTD do svých rezerv 144,2 tuny zlata. Goldman Sachs pak letošní nákupy odhaduje na celkových 600 tun. Globální listopadovou držbu MMF spočetl na 30.877 tun, z čehož centrální banky emerging markets ovládaly 5.769 tun. Za celý rok 2010 koupily 173 tun. Zatímco v devizových rezervách Číny zlato dosahuje dle dat WGC 1,8% podílu a například Mongolska 5,2 % či Kazachstánu 13 %, U Spojených států či německé Bundesbank je to na dosah 70 procent.
Také komoditní tým UBS očekává spotovou cenu zlata na konci roku 2012 nad úrovní 2 tisíc dolarů za unci. „Motorem je vidina dalšího kvatitativního uvolňování,“ uvedla analytička Edel Tully na konferenci v Londýně v tomto týdnu.