Povstalci v Iráku dobyli další důležité město a blíží se k Bagdádu. Zpráva, která v pondělí 16. června obletěla svět. A v patách jí byla další – cena zlata překonala třítýdenní maximum a vyšplhala přes 1 280 dolarů za unci. Růst zlata ovlivnila právě krize v Iráku. A odborníci upozorňují, že když bude pokračovat, zlato dál poroste.
Radikálové z Islámského státu v červnu zahájili v Iráku velkou ofenzivu, na kterou reagovaly ceny zlata, stříbra i ropy. Jejich ceny šly nahoru nejen kvůli obavám o dostupnost ropy, ale také kvůli strachu z dalšího vývoje.
Růst ceny nastartovalo dobytí Mosulu
Nejvyšší hodnoty zlato dosáhlo 16. června, kdy povstalci dobyli takticky důležité město Tal Afar poblíž Mosulu. Jeho cena se vyšplhala až na 1 283,50 dolaru za unci a poprvé od 27. května překonala hranici 1 280 dolarů.
Posilovat ale začalo už 10. června, kdy povstalci ohlásili dobytí Mosulu. Právě u něj totiž jsou důležitá ropná pole, a proto začala cena komodit výrazně růst.
Graf ceny zlata 16. června. Zdroj: www.kitco.com
Uklidnění situace je zřejmě v nedohlednu
Jestli cena zlata dál poroste, záleží na dalším vývoji situace v Iráku. Vše ale nasvědčuje tomu, že boje jen tak neskončí, a že se mohou radikálům dostat do rukou další významná místa.
Iráčtí vojáci totiž ustupují i bez boje a povstalci tak snadno získávají nové pozice. Chování vojáků kritizoval i irácký premiér Núrí Málikí, který dezertérům pohrozil smrtí. Navíc stále není jisté, jak moc se do konfliktu zapojí USA. Prezident Barack Obama už přitom vyloučil, že by se američtí vojáci zúčastnili pozemních akcí a do Bagdádu poslal pouze vojáky k obraně ambasády.
Zlato může překonat i 1 300 dolarů, tvrdí analytici
Pokračování konfliktu a růst ceny zlata očekávají i analytici a investoři. Vycházejí přitom i ze zkušeností z minulých bojů v této oblasti. Upozorňují, že konflikt zřejmě jen tak neskončí, a že je možné, že povstalci získají i další území.
Například podle analytika Société Générale Robina Bhara je možné, že pokud se konflikt dál vyhrotí, zlato poprvé od 19. května překoná hranici 1 300 dolarů za unci. Zároveň upozorňují, že růst ceny zlata může ovlivnit situace na Ukrajině, kde proruští separatisté v noci na 14. června sestřelili ukrajinské vojenské letadlo se 49 lidmi na palubě.
Rozhodne Ukrajina a Irák
Situaci na trhu se zlatem tak budou v nejbližších týdnech dál ovlivňovat konflikty v Iráku a na Ukrajině. Pokud se situace brzy uklidní, což ale v případě Iráku zřejmě nehrozí, analytici čekají, že cena zlata znovu klesne. Pravděpodobnější je momentálně verze, že minimálně v Iráku se konflikt ještě vyostří.
Pro zlato to podle analytiků znamená jediné – další růst.