Ceny zlata by mohla vystoupat k půldruhému tisíci dolarů za trojskou unci do konce roku 2011. Zatímco dosud jsme takového předpovědi slýchali jako mezní, nyní číslo nabízí medián odhadů obchodníků, investorů a analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Pokračující špatné zprávy o vývoji ekonomiky přivedou na trh nové kupce a prodlouží dosavadní rally na drahém kovu, který letošek zakončí 10. ročním zhodnocením v řadě.
Od počátku letošního roku zlato zhodnotilo o 13 % proti 7,9% výnosu na amerických vládních dluhopisech, 7,2% poklesu globálního akciového benchmarku MSCI World Index a 9,4% poklesu indexu S&P 500. V srpnu má nakročeno k nejvyššímu měsíčnímu růstu od dubna, když jeho spotová cena dnes postoupila o dalších 0,8 % k aktuálně 1247 dolarům za unci. Dosavadním maximem je dubnových 1265,30 USD se zhodnocením v rámci měsíce o 5,9 %. Data Bloomberg ukazují, že odhady ekonomů, obchodníků a analytiků byly z poslední dva měsíce na zlatě navýšeny nejvíce ze všech drahých kovů a jejich střední hodnota překročila pro konec roku 2011 uvedených 1500 USD, 20 % nad dnešní úrovní. „Lidé se obávají pokračování krize a diverzifikují zdroje do zlata,“ uvádí Thorsten Proettel, analytik komodit v LBBW, jehož odhady pro vývoj zlata byly nejpřesnější v 1Q10. Vrchol ceny zlata očekává příští rok u 1350 USD/unce. „Poptávka investorů roste a dále poroste, stále nedosáhla významnějšího podílu v jejich portfoliu,“ uvedl Jochen Hitzfield, analytik Unicredit v Mnichově, jehož odhady jsou dle Bloomberg nejpřesnější za poslední tři kvartály. Jeho cíl vrcholu ceny zlata v roce 2011 je rovněž 1350 USD/unce. Od června medián průměrné ceny zlata v roce 2011 dle průzkumu Bloomberg vzrostl o 5,7 % k úrovni 1242 USD. Výhled pro stříbro byl zvýšen o 2,6 %, platinu o 0,3 %, paládium o 4,2 %. Sázky na růst ceny zlata se odrážejí také na opčním trhu, kde jsou nejsilnější pozice na call opcích na zlato s dodáním v listopadu 2010 s právem na nákup za 1500 USD/unce, druhá nejsilnější pak na call opci expirující v listopadu 2011 s právem na 2 tisících dolarech za unci, ukazují data burzy Comex v New Yorku. „Nové investory na trh přivede ať už pokles ekonomiky, nebo její oživení,“ domnívá se analytik Commerzbank ve Frankfurtu Eugen Weinberg. „Oživení ekonomiky přinese vyšší poptávku ze strany klenotnického průmyslu a dalších průmyslových odvětví, zhoršení ekonomiky pak investory zajišťující se před znehodnocením aktiv,“ uvedl. Jeho odhadem je vrchol ceny zlata v roce 2011 u 1400 USD/unce.
Držení zlata skrze na komoditu orientované investiční fondy dosáhlo 2 072 metrických tun a je u historického maxima. Držení ze strany největšího světového zlatého fondu SPDR Gold Trust jsou úrovní 1298,6 metrických tun u svého maxima 1320 mt z června. Proti vývoji na zlatu dosahují výnosy na amerických dvouletých dluhopisech vlády rekordního minima 0,4542 % (24. srpna), japonský jen je u 15letého maxima k americkému dolaru. Největší světový dluhopisový fond Pimco, ale i Deutsche Bank či Citigroup otevírají nové na komoditu orientované fondy. Zlato přitáhlo také manažery významných fondů. Podle hlášení americké komisi pro cenné papíry SEC Eton Park Capital Management ve 2Q10 nakoupil 6,58 milionů akcií SPDR Gold Trust, což odpovídá zhruba 20 tunám drahého kovu. Paulson & Co., spravující 31 miliard dolarů, je s držením 31,5 milionu akcií zlatého fondu jeho vůbec největším investorem. Najdou se jistě i prodejci. Jedním z nich byl ve 2Q Sorosův investiční fond (stále však drží ekvivalent 16 tun zlata v akciích fondu), dále například Astor Asset Management, který přestoupil do stříbra, mědi a vícekomoditních ETP v rámci sázky na oživení ekonomiky. „Ve druhé dno nevěříme,“ uvedl fond.
Dnes večer (po 20:00 našeho času) může další impuls růstu ceny zlata poskytnout záznam z jednání FOMC amerického Fedu. To v případě, že ukáže na oslabující oživení či dojde ke zhmotnění tohoto očekávání v podobě snížení výhledu růstu pro letošní rok. Šéf Fedu Bernanke minulý týden uvedl, že Fed udělá „vše, co je v jeho silách“ k udržení růstu ekonomiky a je připraven nasadit odkupy dluhopisů. Opačným směrem podle části investorů mohou působit další poklesy akciového trhu, kdy by si při levných akciích investoři začali připravovat volné prostředky na jejich nákup prodejem zlatých podílů. Na trhu zatím převládá zajišťovací přístup ke zlatu. Investiční poptávka loni dosáhla 1901 tun zlata a poprvé za třicet let přesáhla rozsah poptávky klenotnické (průmyslu) s 1759 tunami. Tento trend pokračuje i v prvním a druhém čtvrtletí roku letošního, uvádí londýnská GFMS. Přikupují i asijské země, například u Indie je očekáván růst dovozů drahého kovu z loňských 480 až 485 tun na letošních 600 až 625 tun.