Investoři hledající úkryt před dluhovou bouří v eurozóně se utíkají ke zlatu. Nelze proto, než čekat jeho další posilování, domnívá se ekonom, obchodník a novinář Dennis Gartman. Svá slova podpírá mimo jiné faktem, že cena troyské unce zlata vyčíslená ve společné evropské měně včera dosáhla 1087,81 EUR, tedy vůbec nejvyšší úrovně v historii.
„Zlato je preferovaným platidlem evropské říše v průběhu dluhové krize, která oslabuje euro,“ nechal se slyšet Dennis Gartman. Dodal, že jako další případnou smysluplnou alternativu pro zajištění evropských investorů vůči všudypřítomnému riziku vidí americký dolar a stále více také švýcarský frank.
Ekonom, který již 30 let na denní bázi komentuje dění na světových finančních trzích, nyní nevidí důvod hovořící proti dalšímu posouvání dosavadních rekordů tohoto drahého kovu. „V současnosti jsme daleko od jakékoliv bubliny. V následujících dnech a týdnech bude zlato spíš více a více "překoupené",“ naznačuje Gartman další možný vývoj.
Za pravdu mu dává i poslední analýza sledované americké investiční banky Goldman Sachs, která v úterý zavelela k navyšování pozic na komoditách v čele s ropou, mědí a zinkem. U zlata analytici Goldman Sachs také očekávají další růst ceny. Důvodem je, že podle prognózy banky nesáhne Fed ke zvyšování sazeb dříve než v roce 2013, což investory požene k alternativním investicím. Cena zlata by tak podle odhadu analytiků GS měla do dvanácti měsíců vzrůst z dnešních 1520 až na 1690 dolarů za troyskou unci.
Investice do cenných papírů přímo navázaných na cenu zlata (např. ETF) již v současnosti podle údajů agentury Bloomberg dosahují celkové hodnoty 101 miliardy dolarů. Další prostředky přitom přitahuje už dekádu trvající série každoročních zisků, která je nejdelší minimálně od 20. let minulého století. Od začátku letošního roku zlato již zhodnotilo vložené prostředky o více než 7 procent, zatímco celosvětový akciový index MSCI All-Country World Index posílil o 1,9 procenta dluhopisy poskytly investorům výnos 2,1 procent, ukazuje průzkum Bank of America.
V dlouho nevídané rally na zlatě přitom sehrály nemalou roli samy společnosti těžící zlato. Ve snaze zatraktivnit a zjednodušit prodej zlata pod vedením Jamese Burtona založili fond SPDR Gold Trust (přezdívaný „spider“), na němž se těžaři jako Barrick Gold Corp. a Newmont Mining Corp. účastnili a který po usilovném snažení v roce 2004 získal povolení americké komise pro cenné papíry (SEC) pro obchodování s ETF navázaným na zlato na americkém trhu. Investoři (včetně drobných) tak získali snadný přístup k investování do zlata bez nákladů a nepříjemností spojených s fyzickou dodávkou zlatých cihel.