Jako každoročně vám přinášíme začátkem roku ohlédnutí za uplynulými 12 měsíci a souhrn všeho podstatného. Jinak tomu nebude ani letos. Všichni, kteří mají rádi osobní prezentaci, mohli shlédnout náš živý webinář. Pokud jste jej z časových důvodů nestihli, nezoufejte. Máte možnost přečíst si vše ještě mnohem podrobněji zde.
Zlato v roce 2018 ve své hlavní měně v USD ztratilo 2% a v české měně naopak o 3,5% posílilo. Lze tedy říci, že si po započtení inflace, která v roce 2018 bude lehce nad 2% udrželo svoji hodnotu a nepřineslo klientům ani výrazný zisk ani ztrátu.
Cena stříbra klesla ve stejném období v české měně o 4%, v americkém dolaru o 10% a dostala se na konci roku krátce až na hodnotu 13,85 USD / unci, čímž se přiblížila ceně z roku 2009! Produkce stříbra je nejnižší od roku 2012 a zásoby se snižují. Vzhledem ke zvyšující se spotřebě stříbra v průmyslu považujeme tuto cenu za vysoce podhodnocenou a doporučujeme dlouhodobým klientům zvýšit váhu stříbra ve svém portfoliu na úkor akcií, případně si do stříbra dlouhodobě na těchto cenách u naší společnosti začít spořit.
Nejvýnosnějším drahým kovem za uplynulý rok bylo už po druhé v řadě palladium, které zpevnilo celkově o 15%. Nejdříve za prvních 7 měsíců roku jeho cena propadla o 25%, aby následně od srpna do Vánoc vzrostla o 50%. Díky raketovému růstu v posledních měsících roku se cena palladia v prosinci dostala až nad cenu zlata, což se stalo poprvé za posledních 16 let. Vzhledem k sazbě DPH, kterou je nákup palladia zatížen a vzhledem k blížícímu se vrcholu ekonomického růstu a očekávané nižší poptávce po tomto kovu, doporučujeme našim klientům zůstat dlouhodobě raději ve zlatě, stříbře. Abych zkompletoval drahé kovy, doplním ještě informaci o platině, jejíž cena ztratila za uplynulý rok 15%.
V prosinci 2018 ukončila ECB po téměř 4 letech nákup dluhopisů, tzv. kvantitativní uvolňování, kterým podporovala ekonomiku a trhy. Od března 2015 napumpovala do ekonomiky celkem 2,6 biliónu eur nového dluhu (67 biliónů Kč), což představuje přibližně 7600 eur (asi 200.000 Kč) na jednoho obyvatele eurozóny.
Po 10 letech růstu v řadě a po nejdelšímu nepřetržitém růstu v historii ztratily akcie své slibné zisky z počátku roku a zakončily nakonec svoji roční bilanci ztrátou. Americké indexy Dow Jones i S&P ztratily shodně 7% své hodnoty, britský FTSE ztratil 8%, technologický Nasdaq 16%. Německý DAX ztratil přes 18%, české akcie měřené indexem PX ztratily 8,5%. Zajímavostí je, že akcie evropských bank ztratily v loňském roce v průměru 25% a jsou na tom nejhůře od krize eurozóny. To není i přes slušný růst v letech minulých málo a vůbec optimistická zpráva. Bude zajímavé sledovat dále, zda se jedná o korekci po letech růstu a nebo začíná se trh překlápět do delšího období půstu a ztrát.
Nejhorší investicí roku 2018 byly kryptoměny. Nejznámější z nich, Bitcoin ztratil 73% své hodnoty, Ethereum 83%, Ripple 85% a Litecoin 87%. Z důvodu velmi častých dotazů vás klientů na kryptoměny jsem se rozhodl udělat na počátku roku 2018 speciální webinář o kryptoměnách a při kurzu 18.500 USD za 1 Bitcoin varoval od této investice. Přestože je současná hodnota jednoho Bitcoinu 3.700 USD, neznamená to, že nemůže znovu jeho cena vyrůst na původní hodnoty nebo také spadnout až pod 1.000 USD. Rozhodně se dalších bublin a propadů dočkáme. Svět kryptoměn ještě musí ujít dlouhou cestu. Zatím zcela určitě nemůžeme hovořit o bezpečné investici a o alternativě ke zlatu. Tento měsíc, přesně 3. ledna oslavil Bitcoin své 10. narozeniny. Vznikl jako alternativa oficiálních měn 3.1. 2009.
Přestože jsme na vrcholu ekonomického cyklu, není zrovna všechno růžové. Ekonomické problémy Řecka, Francie a Itálie začínají dělat vrásky. Není jasno o konečné podobě Brexitu, Donald Trump vládne po svém a získává spíš více odpůrců, jak zastánců. Banky nejsou v nejlepší kondici. Akcie se po deseti letech zlomily dolů. Ekonomika na vrcholu, nezaměstnanost na nejnižší úrovni, takže můžeme očekávat zase cestu spíš opačným směrem. Sečteno, podtrženo, čeká nás pestrý rok.
Co z toho vyplývá pro chytrého investora? Pokud jste kdekoliv vydělali nějaké peníze, je třeba je uklidit do bezpečí. Nejlepší řešení je dobře diverzifikované portfolio a sledovat průběžně změny a pohyb cen a aktiv. Prodávat aktiva, jejichž váha narostla a naopak kupovat aktiva jejichž cena je v poklesu. Mladší investoři mohou více riskovat, mají ještě dost času napravit chybná rozhodnutí. Ti starší by na rizikovější aktiva sázet moc neměli, nebudou už mít moc času k nápravě.
Jako investici roku 2019 favorizujeme stříbro a mezi mincemi 6. a 7. minci série The Queen's Beasts, které bude letos emitovat britská královské mincovna Royal Mint a první minci nové lunární série III. od australské mincovny v Perth Mintu. Všem našim klientům tyto mince včas nabídneme.
Pokud máte chuť bezpečně a rozumně investovat, nezapomeňte si prohlédnout naše produkty na webu www.finod.cz. Pokud máte zájem o osobní konzultaci nebo radu, jsem vám plně k dispozici.
Přeji vám všem šťastnou volbu při výběru produktů a vše dobré v roce 2019.
Přeji hezký den,
Martin Kočica jednatel společnosti Finod s.r.o.