Každý rok těžařské společnosti na světě vytěží kolem 80 milionů uncí zlata. Velká část z toho pochází jen z několika málo dolů. Pojďte se s námi po nich projít. V přehledné infografice vám představíme 10 největších zlatých dolů světa seřazených podle celkového objemu zlata, které těžaři v dolech našli a pravděpodobně ještě najdou.
1. Grasberg
Místo: Papua, Indonésie
Začátek těžby: 1988
Největší zlatý důl na světě funguje už čtvrt století. Brzy ale o svůj primát přijde. Na rok 2016 je totiž plánované ukončení těžby. Jeho celkové zásoby zlata, včetně toho vytěženého, podle některých údajů přesahují 100 milionů uncí.
2. South Deep
Místo: Johannesburg, Jihoafrická republika
Začátek těžby: 1961
Jihoafrický důl South Deep patří nejen mezi největší, ale také mezi nejhlubší. Zlato se totiž doluje z tříkilometrové hloubky. Celkové zásoby dolu přesahují 80 milionů uncí zlata. Konec těžby je zatím v nedohlednu. Předpokládá se, že by důl mohl fungovat ještě skoro 80 let.
3. Lihir
Místo: ostrov Lihir, Papua Nová Guinea
Začátek těžby: 1997
Důl Lihir najdete na stejnojmenném sopečném ostrově v provincii Nové Irsko v Papuy Nové Guiney. Přestože nejvzdálenější místa ostrova od sebe dělí jen 22 kilometrů, leží na něm jeden z největší zlatých dolů s celkovými zásobami zlata přes 60 milionů uncí.
4. Muruntau
Místo: poušť Kyzylkum, Uzbekistán
Začátek těžby: 1967
Jeden z největších dolů leží v poušti Kyzylkum a s hloubkou 600 metrů patří mezi nejhlubší. Navíc se uvažuje o jeho prohloubení až do 1 kilometru. Obří rozměry má i na povrchu – přes 10 kilometrů čtverečních.
5. Olympiada
Místo: Krasnojarsk, Rusko
Začátek těžby: 1996
Největší ruský zlatý důl má podle odhadů celkové zásoby zlata přesahující 47 milionů uncí. Přestože bylo ložisko zlata objevené už v 70. letech, naplno se v něm těžba rozběhla až v roce 1996. Stále v něm proto zbývá kolem 30 milionů uncí zlata.
6. Oju Tolgoj
Místo: poušť Gobi, Mongolsko
Začátek těžby: 2013
Jeden z nejmladších velkých dolů na světě. Těžba v něm začala teprve v roce 2013 a odhaduje se, že v něm bude skoro stejně zlata, jako v dole Olympiada. Pro Mongolskou ekonomiku je nesmírně důležitý – očekává se, že v roce 2021, kdy dosáhne plné produkce, bude mít třetinový podíl na mongolském HDP.
7. Pueblo Viejo
Místo: Dominikánská republika
Začátek těžby: 2012
Těžba v dole, který byl zavřený v roce 1999, znovu začala před dvěma lety a odhaduje se, že bude pokračovat ještě 30 let. Z celkových zásob zlata, které se odhadují na 40 milionů uncí (včetně těch vytěžených do roku 1999), jich zbývá k vytěžení ještě kolem 16 milionů.
8. Mponeng
Místo: Johannesburg, Jihoafrická republika
Začátek těžby: 1996
Další jihoafrický důl, který patří zároveň mezi největší i nejhlubší. Celkové zlaté zásoby se odhadují na téměř 40 milionů uncí a dělníci je těží skoro ze čtyřkilometrové hloubky. Teplota na dně dolu dosahuje 66 °Celsia a cesta z povrchu na dno trvá přes hodinu.
9. Východní Cadia
Místo: Nový Jižní Wales, Austrálie
Začátek těžby: 1994
Důl leží v místech, kde lidé zlato objevili už v polovině 19. století. Přesto má za sebou teprve 20 let existence. Jeho celkové zásoby zlata se odhadují na víc než 37 milionů uncí a většina z toho je stále ještě nevytěžená.
10. Obuasi
Místo: Ghana, Afrika
Začátek těžby: 1897
Těžba v tomto dole začala už před více než 100 lety. Jeho zavření se ale ještě neblíží. Těžba v něm má totiž pokračovat až do roku 2044. Zlato přitom těžební společnost získává z hloubky kolem půldruhého kilometru.
Je zásoba zlata dostatečná?
I když se z našeho přehledu může zdát, že je do budoucna o dostatečnou zásobu zlata na trhu postaráno, nemusí tomu tak být.
Otevírání nových dolů je zejména díky aktivní politice ochrany životního prostředí v mnoha zemích stále složitější. Těžaři v rámci veřejného mínění budí spíše negativní emoce, které musí politické autority v dlouhodobém časovém horizontu reflektovat.
A co to ve výsledku znamená? Jednoduše řečeno, nedostatek nových zdrojů těžby bude mít za následek dobývání zlata ze stále větších hloubek. To s sebou přináší vyšší nároky na technologie a náklady jeho těžby. Tržní cena zlata bude tudíž stoupat díky jeho nedostatečné nabídce.
Proto se vyplatí udělat si vlastní zlaté zásoby co nejdřív! Už dnes si můžete zlato pořídit od 30 tisíc Kč díky jednorázovému nákupu. Až do 20. srpna 2014 Vám navíc ke každé nové objednávce doručíme zlato domů bez poplatků za dodání.
Kontaktujte nás kdykoli, rádi Vám poskytneme bližší informace.