Nejlepší investice dalšího desetiletí. Tak vidí stříbro investiční analytici. Podle nich jeho cena poroste spolu s cenou zlata. Rozdíl má být jediný – stříbro poroste mnohem výrazněji, podle některých předpovědí až stonásobně.
Hlavní důvod pro růst ceny stříbra je jednoduchý – poptávka překračuje nabídku. Zatímco v roce 2012 se vytěžilo 787 milionů uncí, spotřeba byla skoro 847 milionů uncí. Naprostá většina spotřebovaného stříbra, kolem 75 – 85 %, přitom míří do průmyslu. Používá se například v mobilech, automobilech či fotovoltaickém průmyslu.
Poptávka dál poroste, tvrdí odborníci
Právě díky velkému využití v průmyslu se dá čekat, že poptávka jen tak neklesne. Spíš naopak. Odborníci čekají její růst, který potáhnou rostoucí ekonomiky Číny a Indie.
Tím spíš, že objem těžby stříbra nejde nijak rychle a výrazně navýšit. Zhruba 70 % stříbra totiž těžařské společnosti získávají jako vedlejší produkt při těžbě jiných kovů, například mědi, olova nebo niklu. A jejich těžbu se v současnosti navyšovat nevyplatí.
7 důvodů, proč věřit stříbru
Důvodů pro růst ceny stříbra je ale mnohem víc než jen velká spotřeba v průmyslu. I když některé s ní souvisejí. Představíme vám alespoň 7 nejdůležitějších.
- Stříbrné rezervy docházejí – cena stříbra zatím nerostla hlavně proto, že deficit mezi těžbou a spotřebou vykrývaly státy svými stříbrnými rezervami. Jenže ty rychle docházejí. Zatímco ještě po 2. světové válce měly jen USA strategickou zásobu 3,5 miliardy unce stříbra, v současnosti se celosvětové zásoby odhadují na 400 až 700 milionů uncí.
- Vytěžení se blíží – nejen, že docházejí strategické zásoby jednotlivých států, ale ubývá i nevytěženého stříbra. Podle některých odhadů bude veškeré stříbro vytěžené do 20 let.
- Recyklace se nevyplatí – i když je hlavním spotřebitelem stříbra průmysl, ve výrobcích bývá stříbra tak málo, že se recyklace nevyplácí. Většina tak mizí z oběhu a končí na skládkách.
- Stabilní poptávka – stříbro je ve spoustě výrobků nenahraditelné, a protože ho v nich je jen málo, tak by se i jeho několikanásobné zdražení se v ceně projevilo jen minimálně. Proto se nedá čekat, že by jeho zdražení způsobilo pokles poptávky.
- Výrazné podhodnocení – analytici se shodují na tom, že stříbro je výrazně podhodnocené. Zatímco jeho výskyt v přírodě je zhruba 17x vyšší než u zlata a historicky jeho průměrná cena byla 15x nižší než u zlata, v současnosti je nižší 60x!
- Základní hodnota – v minulých letech se ukázalo, že základní hodnota stříbra se pohybuje kolem 18 dolarů za unci. Pod ni by stříbro nemělo dlouhodobě klesnout. V současnosti se přitom pohybuje kolem 20 dolarů, stále tedy může hodně stoupat.
- Zájem investorů – i když se k investorům v současnosti dostává jen 15 – 25 % stříbra, jejich zájem o něj začíná stoupat. Stříbro totiž stejně jako zlato slouží jako jistota uchování peněz, která je ochrání i před inflací.
Nevýhoda jménem DPH
Oproti zlatu má stříbro jednu velkou nevýhodu. Při jeho nákupu totiž zaplatíte DPH, výkup už je ale bez ní. Když si k tomu přičtete marži obchodníků, vyjde vám, že hned po nákupu ztrácíte zhruba 30 % hodnoty stříbra.
Vyrovná se stříbro zlatu?
Čeští i zahraniční odborníci upozorňují, že i přes DPH se investování do stříbra vyplatí. Očekávají totiž minimálně čtyřnásobný růst ceny, který by ztrátu 30 % lehce překonal. A podle některých analytiků může být růst ještě výraznější. Dvakrát v historii totiž bylo stříbro dokonce dražší než zlato. Pokaždé v období, kdy ho bylo buď stejně, nebo dokonce méně.
A právě taková situace je i nyní. Vzhledem k očekávanému brzkému vytěžení, docházejícím zásobám a stále trvající poptávce v průmyslu, se dá čekat, že jeho cena poroste opravdu výrazně. Mnoho investorů to už pochopilo a investic do stříbra tak postupně přibývá. A to je věc, která růst ceny ještě urychlí. K nákupu stříbra je proto zřejmě ten nejvyšší čas.