V popředí zájmu sice stále stojí zlato, stříbro se na něj ale dívá ze zpětného zrcátka. Cena stříbra vzrostla od začátku roku téměř o polovinu a tento týden vyšplhala na historické maximum 49,82 USD/unci. Poměr cen zlato/stříbro klesl blízko k 31. Čím dál více analytiků je přesvědčeno, že trh vyžene stříbrný kov nad hranici 50 dolarů za unci a že se jedná o otázku několika příštích týdnů.
Zlato i stříbro jsou stále vnímány jako investiční jistoty, a to i v prostředí aktuálně zdůrazňované inflační hrozby. To potvrzují data společnosti RBC Capital Markets, podle níž v posledních pěti letech roste podíl investiční poptávky na celkové poptávce po stříbru. Zatímco v roce 2008 pokrývali investoři pouhých 5 procent trhu se stříbrem, v roce 2010 již tento poměr vzrostl na 17 procent, uvádí zpráva RBC.
Pozoruhodný vývoj ceny stříbra dokumentují následující grafy. První z nich porovnává návratnost tohoto aktiva s návratností zlata a indexu S&P 500. Pokud bychom do akcií před deseti lety investovali 100 dolarů, dnes bychom měli 107,48 dolarů. Pokud bychom tuto částku vložili do zlata, dnes by hodnota naší investice dosahovala 569 dolarů. Pokud bychom však to samé provedli se stříbrem, měli bychom dnes 1.037 dolarů.
Stříbru se v rozhovoru pro The Times of India věnoval Jim Rogers. Podle něho by se jeho ceny mohly stát nebezpečím v případě, že se dostanou na „parabolické” úrovně. Investor nyní toto aktivum drží a doufá, že jeho cena na čas klesne, aby mohl ještě dokoupit. Pokud ale cena „vzroste příliš vysoko a příliš rychle”, Rogers bude stříbro prodávat. Za velké nebezpečí považuje to, kdyby se cena letos dostala nad 150 dolarů, hodnocení této situace ale záleží i na geopolitických a ekonomických faktorech. „Pokud by náhle vypukla třetí světová válka, letos bych prodával při cenách na 200 dolarech,“ upřesnil investor.
Skokový propad cen stříbra analytici v blízké době neočekávají. Jediná věc, která by skutečně ohrozila současné vysoké ceny stříbra či zlata, by byla agresivní rétorika ze strany Bena Bernankeho, například, pokud by se Fed rozhodl zastavit přísun likvidity do ekonomiky, říká Kendall z Credit Suisse. Dlouhodobý vývoj cen nelze předvídat vzhledem k tomu, že poptávka z průmyslu není schopna sama o sobě vytlačit cenu nad 50 USD a udržet ji tam. Investorskou touhu po stříbře může dostat pod tlak růst reálných úrokových sazeb nad nulu v souvislosti s polevením inflačních tlaků.
28.4.2011 (Zdroj: CNBC)