+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Stříbro láká investory po desetiletí. Představujeme vám tři největší vlastníky stříbra v historii.

16.05.2021

Stříbro je v hledáčku investorů už po mnoho desetiletí. Pro své vlastnosti, nenahraditelnost a významně převyšující poptávku nad nabídkou. Přinášíme vám pohled do historie. Představujeme tři největší vlastníky stříbra za uplynulých 50 let, kteří spekulovali na jeho cenový růst s cílem ovládnout trh a zbohatnout. Některým se to podařilo, jiní zbankrotovali.


Jako první v historii se snažili vytěsnit všechno stříbro z trhu bratři Huntovi. Olejový magnáti z Texasu začali skupovat tento kov v 70. letech minulého století. Průběžně se jim podařilo nashromáždit až 100 mil. uncí stříbra. Vytvořili tak velkou poptávku, že cena vystoupala v 80. letech až na dosud historicky nejvyšší cenu 50,- USD za unci stříbra. Kromě fyzického kovu skupovali také futures na stříbro v papírové podobě. Nashromáždili v nich dalších cca 100 mil. uncí stříbra. Je to však smutná historie. Právě obchody s papírovým stříbrem, ze kterého nedokázali při hlubokém poklesu včas vystoupit, se jim staly osudným. Bratři Huntovi byli nuceni vyprodat pod cenou všechny futures kontrakty, následně veškerý svůj fyzický kov, také svůj ostatní majetek a zbankrotovali.

Dalším významným vlastníkem stříbra se stala společnost filantropa a světově uznávaného investora Warrena Buffetta. Společnost Berkshire Hathaway se pustila do nákupu stříbra v polovině roku 1997. Za pouhých 6 měsíců nashromáždila 129 mil. uncí stříbra. Na rozdíl od bratrů Huntových kupoval Buffett pouze fyzický kov, a to za příznivou cenu. Přestože Buffett realizoval v roce 2006 na stříbře zisk, neprodal ho ve správném období. Cena stříbra až po jeho odprodeji vystoupala během 5 let o celých 400 %.

Pravděpodobně největším současným vlastníkem stříbra je banka JP Morgan, která údajně drží přes 600 mil. uncí stříbra, čímž překonává mnohonásobně všechny předchozí nákupy stříbra v historii. Fyzický kov není to jediné, co JP Morgan kupuje. Banka vlastní také stamiliony uncí stříbra prostřednictvím papírových futures kontraktů. Tyto kontrakty na papírovém trhu ve velkém prodává, manipuluje s cenou stříbra a díky velkým krátkodobým poklesům ceny realizuje nákup fyzického kovu za výhodnější cenu. Díky promyšlené strategii a průběžným nákupům vlastní dnes JP Morgan mnohem více fyzického stříbra, než vlastnili bratři Huntovi a Buffettova Berkshire Hathaway dohromady. Nutno také podotknout, že dnešní zásoby stříbra jsou mnohem menší, než tomu bylo v minulosti (stříbro se stále více spotřebovává a nová těžba nepokryje poptávku), čímž se stává JP Morgan mnohem významnějším vlastníkem kovu.

Stříbro už několikrát v minulosti ukázalo, jak umí dosáhnout ve velmi krátkém čase silného růstu. Např. v roce 2011 vystoupala jeho cena o 175 %. V minulém roce vzrostla jeho cena po březnovém propadu do srpna o 140 %. Přestože jsou prognózy na růst ceny stříbra už dlouho vysoké, jeho cena je stále hluboko pod svým maximem (50,- USD za unci). Kdy přijde další boom na stříbře? Kdy jeho cena překoná stejně jako akcie, nemovitosti, zlato nebo bitcoin svá předchozí maxima? Otázkou není, zda se to stane, ale kdy? Nemusíte čekat až cena stříbra vyroste. Můžete si ho pořídit už nyní prostřednictvím našich "stříbrných produktů". Máte-li zájem nakoupit tento kov formou jednorázového nákupu nebo formou spoření, kontaktujte svého Finod poradce nebo naši centrálu na tel. 605 563 467, případně můžete provést nákup ZDE.