Zlato je „tou největší bublinou“, prohlásil před třemi lety George Soros. To ještě unce blyštivého kovu stála kolem 1200 USD a svět se seznamoval s pojmem kvantitativní uvolňování. Dnes má známý investiční magnát maďarského původu do zlata nainvestovánu téměř čtvrt miliardu dolarů a zřejmě počítá s tím, že současné ceny kolem 1730 USD za unci ještě půjdou nahoru.
Šéfa veleúspěšného hedgeového fondu Soros Fund Management, založeného v roce 1969, podle všeho definitivně přesvědčily události posledních měsíců. Podle údajů, které má k dispozici americká Komise pro cenné papíry (SEC), jeho fond ve třetím kvartále zvýšil pozici v ETP komoditním produktu SPDR Gold Trust o 49 % na 1,32 mil. akcií. Každá představuje asi desetinu unce zlata a jejich současná hodnota v Sorosově portfoliu činí kolem 220 mil. USD.
Soros je však příštipkář ve srovnání s Johnem Paulsonem, jenž vydělal jmění na poklesu hodnoty hypotéčních cenných papírů v roce 2007. Paulsonův hedgeový fond vsadil na růst zlata 3,6 mld. USD, téměř polovinu svých aktiv. V SPDR Gold Trust má s přehledem největší pozici, která by fyzicky odpovídala 66 tunám zlata. Tolik ve svých sejfech nemá ani Brazílie nebo Bulharsko. Šestapadesátiletý Paulson svoji pozici navyšoval ve 2Q12, a to o26 %.
Samotný SPDR Gold Trust představuje na trhu jeden z nejoblíbenějších nástrojů pro spekulaci na růst ceny zlata, aniž by investoři museli kupovat komoditu ve fyzické podobě. Celkem jsou v něm nyní otevřeny pozice odpovídající 1243 tunám zlata. V rámci všech zlatých ETP dostupných na trhu, z nichž první začal fungovat v roce 2003, se k 16. listopadu nashromáždily prostředky za rekordních 144 mld. USD, což odpovídá 2603 tunám zlata.
Od začátku roku komodita posílila o 11 % a nyní obchoduje kolem a z hlediska ročních bilancí má nakročeno k dvanáctému ziskovému roku v řadě. To je nejdelší růstová šňůra od roku 1920. Na výsledek amerických prezidentských voleb, které naznačily pokračování dosavadní extrémně uvolněné měnové politiky, reagovala zhruba 2% zdražením.
Americká centrální banka se od prosince roku 2008 pokouší stimulovat ekonomiku skrze tři kola nákupů dluhopisů (kvantitativní uvolňování) v hodnotě přes 2 bilionů USD. Za tu dobu zlato zdražilo o 70 %. Trh nyní očekává podobnou měnovou politiku i do budoucna. Obamův republikánský vyzyvatel Mitt Romney před volbami uvedl, že současného šéfa Fedu Bena Bernankeho by ve funkci nepotvrdil. Stávající funkční období Bernankemu vyprší v lednu roku 2014.
Vítr, podle něhož nastavují plachty dva veteráni finančních trhů, větří i analytici oslovení agenturou Bloomberg. Podle mediánu 16 odhadů bude zlato zdražovat každý následující kvartál až do konce příštího roku, kdy by se mělo ustálit na 1925 USD za unci, což je o 12 % víc než nyní. Rekordu komodita dosáhla loni v září, kdy vystoupala na 1921 USD za unci. V roce 1980, kdy inflace ve Spojených státech dosahovala 13,5 %, zlato vyšplhalo na 850 USD, což v přepočtu na dnešní peníze činí 2400 USD za unci.
(Zdroj: Bloomberg, Reuters)