+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Rogers: Komodity jsou výhrou v každé situaci; zlato na novém rekordu

15.07.2011

Investiční pozice Jima Rogerse vývoj posledních dnů významně neovlivnil. Jak uvedl v rozhovoru pro CNBC: „Většina událostí byla pro můj pohled irelevantní, pokud by se něco dramatického stalo, změnil bych ho.“ Dlouhé pozice nyní drží zejména v komoditách a měnách, krátké pozice na rozvojových trzích a v amerických technologických titulech. Navíc je short na „jedné velké americké bance“ a na vládních dluhopisech USA. Nehledě na to, jakým směrem půjde globální ekonomika, na investicích do komodit vydělám, uvedl v souladu se svou dlouhodobou investiční strategií komoditního býka. „Pokud se světové ekonomice povede dobře, vyděláme peníze na komoditách, protože jich bude nedostatek. Pokud se jí povede špatně, budou se tisknout peníze a na komoditách vyděláme i tak,“ zopakoval investor svou hlavní tezi.

Ohledně načasování možného QE3 Rogers uvedl, že „na podzim či na počátku příštího roku bude patrné, že se věci nezlepšují a USA udělají to jediné, co umějí“. Zatímco investor drží krátké pozice na amerických dluhopisech, vlastní dolary. Důvodem k jejich nákupu bylo podle jeho slov to, že „všichni byli ohledně dolaru negativní“ - pokud k podobné situaci dojde, může to být dobrá nákupní příležitost. V delším období ale dlouhé pozice na této měně držet možná nebude, připouští. Ohledně vládních dluhopisů Rogers uvedl, že nyní na ně má negativní názor „100 % investorů mimo vlády“; zde ale drží i on krátké pozice.

Zlato dnes díky trvajícím obavám o osud (nejen) zadlužených států eurozóny vystoupila o 1,6 procenta až na rekordních 1586,6 dolaru za troyskou unci (srpnový futures kontrakt). Kromě dalšího downgradu v eurozóně zpráva z červnového zasedání americké centrální banky navíc naznačila, že někteří členové výboru uvažovali o dalším uvolnění měnové politiky. Zdroj: Patria