Na tom, že zlato překoná dosavadní rekordy a dostane se nad psychologických 2000 USD/unce, se v poslední době shodli například Jim Rogers, analytici Merrill Lynch či vlivný správce fondu Eric Sprott. Poslední dvojice přitom počítá s tím, že nebude třeba dlouhého čekání a dosavadní rekord z loňského září na úrovni 1 923,70 dolaru za trojskou unci padne.
Francisco Blanch stojící v čele výzkumu komodit investiční banky Merrill Lynch ze skupiny Bank of America dnes vyjádřil firemní přesvědčení, že komodity opět požene vzhůru další tištění peněz americkou centrální bankou, které se neodkladně blíží. Merrill Lynch očekává, že Fed po dvojici kvantitativních uvolnění měnové politiky oznámí ještě třetí program nákupu aktiv, tentokrát za 500 miliard dolarů, a to zřejmě již velmi brzy. Důsledkem pak prý bude další rally na zlatě v druhém pololetí letošního roku.
„Domníváme se, že Fed bude nakonec donucen k dalšímu kvantitativnímu uvolnění. Pokud k tomu dojde v září, jak soudí naši ekonomové, pak nás čeká rally na zlatě velmi brzy. Pokud k tomu dojde až po (listopadových) volbách, přijde rally o trochu později,“ uvedl šéf komoditního výzkumu Merrill Lynch. Ke konkrétnímu cíli pro růst cen zlata Blanch uvedl: Někdy v příštím roce se pravděpodobně dostaneme na 2000 dolarů za trojskou unci.
Překonání hladiny 2000 dolarů loni předpověděl i Eric Sprott, zakladatel a šéf představenstva kanadského investičního fondu Sprott Inc., který spravuje aktiva za 9,5 miliardy dolarů a správně předpověděl například neudržitelnost situace ve finančním sektoru pár týdnů před pádem Lehman Brothers. „Prostě si neumím přestavit, že by nyní mohla klesnout poptávka po zlatě. Osobně si nedokážu představit řešení problémů, v nichž se nyní nacházíme. Problému, kdy se každý snaží zmírnit zadlužení, ale není zde nikdo, kdo by chtěl dluh odkoupit,“ zasadil Sprott svůj názor do kontextu.
Tentokráte sice neposkytnul žádný konkrétní cíl, ale naznačil opětovný růst k 2000 USD/unce, když se nechal slyšet, že by zlato ještě letos mělo jít na nová maxima. Sprottův fond sám do drahých kovů investuje – zvláště pak do zlata a stříbra. Jeho zakladatel se totiž domnívá, že zlaté pruty musejí podražit spolu s tím, jak investoři budou opět utíkat k bezpečnějším aktivům, jelikož vládám a centrální bankám nezbyde než opět stimulovat ekonomický růst, což opět urychlí růst inflačních očekávání a zatraktivní zlato, jakožto tradičního uchovatele hodnoty.
Překonání psychologické hranice 2000 dolarů za unci již na konci roku 2009 předpověděl uznávaný "komoditní guru" Jim Rogers. Jako časový rámec pro svůj odhad tehdy uvedl příští dekádu a jeho argumentace také stavěla na snaze investorů bránit se nákupem zlata před růstem inflace a oslabujícím dolarem.
Zlato si zatím dokázala připsat zisky v 11 posledních celoročních bilancích. Letošní obavy z vývoje globální ekonomiky, které navíc podpořilo zpomalení růstu Číny, mu ale nesvědčí. Dnes cena zlatá padá o více než procento pod 1560 USD/unce, což barví dosavadní celoroční bilanci načerveno: ztráta 0,5 procenta. Pro investora, který by nyní zlato nakoupil tak predikce slibující růst na nová maxima znamenají vizi zhodnocení o více než 27 procent.
Ekonomičtí odborníci se shodují, že jedním z důležitých motorů růstu ceny zlata bylo právě tištění peněz centrálními bankami. Dvě kola kvantitativního uvolňování (QE), v jehož rámci Fed za nově natištěné peníze nakupoval státní dluhopisy, výrazně rozšířily peněžní bázi a likvidita následně hledala bezpečné přístavy, mezi něž kromě zlata patří například i švýcarský frank či německé státní dluhopisy. Poslední vlna tištění, QE2, však skončila již před rokem (na konci června 2011) a následně oznámená operace Twist, která stále běží, nemá na velikost měnové báze vliv, neboť Fed ve snaze zploštit výnosovou křivku pouze přesouvá peníze z jedněch cenných papírů do druhých.
Další vlnu tištění peněz čeká například i hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius. Poslední data z amerického trhu práce jsou podle něho „dosti slabá“ a zdá se, že americká ekonomika opět zpomalila. Není prý sice v recesi, její růst se ale nachází pod trendem. Hatzius se proto domnívá, že Fed nakonec přijde s dalším uvolněním politiky. "Pravděpodobně se tak ale stane až ke konci roku poté, co skončí současný program Twist," uvedl ekonom.