Rok 2012 bude ve znamení dalšího řízného tištění peněz, hrozbou je také kolaps bilionového trhu s finančními deriváty. V důsledku toho čeká vyspělý svět recese a plošné snížení životního standardu, tvrdí v interview pro agenturu Reuters světoznámý investor Marc Faber.
"Jsem přesvědčen, že celý trh s deriváty přestane fungovat a jeho hodnota bude nulová," varuje Marc Faber. Podle něj se nedají finanční problémy světa odkládat zásahy monetární politiky donekonečna. Prostě se musejí začít řešit, než bude pozdě.
"Řecko by mělo zkrachovat, protože tím vyšle signál, že ne všechny deriváty jsou si rovny. Bude velice záležet na tom, kdo je u derivátového obchodování vaší protistranou," pokračuje investor.
Také v dlouhodobém výhledu je Marc Faber pesimistický.
"Jsem velký medvěd a myslím si, že většina lidí bude mít štěstí, když za pět let bude mít ze svých úspor alespoň polovinu. Ochranou může být diverzifikace v podobě nějaké nemovitosti na venkově nebo zlata, zafungovat by mohly i akcie."
Ty podle Fabera "přežily" například v Německu od roku 1900 dodnes.
"Vzhledem k první světové válce, následné hyperinflaci a druhé světové válce, ti, kteří drželi hotovost a dluhopisy, třikrát přišli o všechno. V akciích obecně řečeno nemůžete prohrát všechno, ledaže byste investovali všechno do akcií jedné firmy, které by zkrachovala," uzavírá svůj výhled Faber, podle kterého zůstávají státní dluhopisy dlouhodobě tou nejhorší možnou investicí.