+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Guvernér ČNB Jiří Rusnok nevyloučil inflaci 13-14%, sledujeme první příznaky stagflace.

23.03.2022

Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že vyšší inflace potrvá déle, než ekonomové původně předpokládali. Meziroční růst spotřebitelských cen se v únoru vyšplhal na 11,1 %, na nejvyšší hodnotu od června 1998. Údaj ještě nezohledňuje dopady války na Ukrajině. Guvernér připustil, že inflace může vystoupat až na úrovně kolem 13% - 14% a že v tuzemské ekonomice sledujeme první příznaky stagflace.


Co je to stagflace, jak se jí bránit a jaký typ investic je vhodný do takového období?

Stagflace je kombinace stagnace a inflace. Jinými slovy je stagflace souběhem nulového růstu ekonomiky a hrubého domácího produktu (stagnace) a vysoké nezaměstnanosti a nízké kupní síly (inflace). Lidé mají nižší příjmy, méně nakupují, a tím ekonomickou stagnaci prodlužují. Definice stagflace, v angličtině "stagflation", je tedy inflace v recesi, velmi nepříznivý ekonomický stav. Rozhodně to není stav, do kterého se vlády jednotlivých zemí chtějí dostat.

Příčin může být celá řada, od nadměrného tištění peněz či vysokých daní, přes přílišné regulační zásahy do fungování podniků, až po vyšší vládní příspěvky v nezaměstnanosti, které snižují motivaci pracovní síly a udržují nezaměstnanost na vysoké úrovni. Ke stagflaci přispívají i ekonomické šoky v podobě náhlých růstů cen energií, surovin či potravin.


inflace - růst cen zboží a služeb v určitém časovém období

stagnace - zastavení hospodářského růstu

stagflace - kombinace stagnace a inflace

Období stagflace provází zpravidla vyšší volatilita (větší výkyvy trhu). Pokud chtějí investoři dosáhnout větších výnosů, musejí přijmout mnohem vyšší rizika. Na volatilním trhu se dá více získat, ale především více ztratit. Nezkušeným investorům je doporučováno v období stagflace investovat jen do prověřených aktiv, která jsou odolná co nejvíce proti tržním výkyvům. Cílem by pro ně nemělo být v tomto období hodně vydělat, ale především neztratit. Inflace se během stagflace obvykle počítá v dvouciferných procentech. Opakem stagflace je deflace (projevuje se klesáním cen), kterou mají spotřebitelé naopak rádi. Na toto si ale budeme muset nějakou dobu počkat.

Jak může zasáhnout stagflace právě vás a jak stagflace ovlivňuje vaše investice? Do čeho je vhodné investovat v období stagflace?


Nemovitosti

Všeobecně platí, že investice do nemovitostí patří k těm nejvyhledávanějším. Rostoucí ceny nemovitostí nahrávají jejímu zhodnocení. Nemovitosti na vyhledávaných lokacích jsou snadno likvidní, dlouhodobé zhodnocení se může počítat v řádu desítek procent. Jenom za poslední rok vzrostla cena pozemků a nemovitostí v ČR o 20%. Průměrná cena nemovitostí vzrostla za posledních 6 let u nás přibližně o 80%. Investice do nemovitostí se zkrátka jeví jako skvělý způsob, jak se postavit případné stagflaci. Pozor však na zvyšování úrokových sazeb hypotečních bank, pokud kupujete nájemní nemovitost na úvěr. Vyšší sazby znamenají vyšší splátky. Příliš vysoké nájemné může znamenat pro nájemníka finanční těžkosti a problémy se splácením. Nucený prodej prázdné nemovitosti pak může zhatit vaše investiční plány. Pro nákup nemovitosti je vhodnější vyšší poměr vlastních prostředků a nebo nákup nemovitosti, která není závislá na nájemníkovi, např. stavební pozemky.

Akcie

Investování do akcií je v období stagflace velmi rizikové. Některé společnosti se s obtížnou hospodářskou situací vypořádají dobře, jiné zkrachují. Obvykle cena akcií během stagflace padá, stejně tak obvykle klesá cena různých burzovních indexů. Najdou se samozřejmě mnohé výjimky a vhodně sestavené akciové portfolio dokáže i nepopulární stagflaci ustát. Platí ovšem poučka, že během stagflace roste volatilita, ceny akcií jsou kolísavější než obvykle a divoké výkyvy cen nejsou nic neobvyklého. Je lepší vstupovat do akciového trhu na nižších cenách, až pokud projde velkou korekcí.

Kryptoměny

Další možnosti investice představují kryptoměny. Ty jsou samy o sobě už dost volatilní. V období stagflace může být volatilita na kryptoměnách častější a mnohem větší. Kryptoměny ještě období stagflace nezažily. Zatím se chovají podobně jako akcie, nikoli jako zlato, ke kterému byly kryptoměny přirovnávány. Když budete mít štěstí a trefíte se v této kryptoruletě do růstových dnů, může vám investice vynést i desítky procent navíc. Myslete ale na to, že se to děje pouze při naplnění ideálních scénářů. Kdo si myslí, že přechytračí trh, bývá většinou tím poraženým. Kdo má rád svoje úspory, neměl by do kryptoměn vložit nikdy víc, než je ochoten navždy ztratit.

Zlato

Když si koupíte investiční zlato, patrně se z vás za pár let nestanou boháči. Proto se ale zlato nekupuje. Investicí do zlata se především zajišťujete vůči znehodnocení fiat peněz, tedy bankovek v oběhu. Pokud se centrální banky rozhodnou natisknout větší množství peněz, zvýší se inflace a úspory se reálně znehodnotí. Zlato dlouhodobě dobře udržuje svoji kupní sílu a uchovává hodnotu uloženého majetku. V období stagflace je zlato odborníky doporučováno.


Nyní není doba na hrdinství. Tuto dobu je potřeba přečkat a co nejméně ztratit. Pokud chcete koupit zlaté slitky nebo atraktivní mince z našeho nového katalogu, obraťte se na svého Finod poradce nebo na centrálu a pošlete svoji objednávku co nejdříve. Nový katalog si můžete prohlédnout zde:
https://sprava.nakupzlata.cz/upload/docs/finod_katalog_tudor_beasts_british_monarchs_2022.pdf

Přeji hezký den. Martin Kočica.