+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Faber: Za tištění peněz přijde trest

09.02.2013

Extrémně uvolněná měnová politika má nebezpečné vedlejší účinky a centrální banky, které bez zábran tisknou peníze, za ni budou vytrestány, prohlásil známý investor Marc Faber. Za posledních pět let americká centrální banka do finančního systému prostřednictvím nákupů státních a hypotéčních dluhopisů (QE) napumpovala 2,9 bilionu USD. Snažila se snížit dlouhodobé úrokové sazby, povzbudit investiční aktivitu, podnítit růst cen akcií a posílit spotřebitelskou důvěru domácností. K neortodoxním krokům Fed přistoupil poté, co snížil základní úrokové sazby k nule, čímž vyplýtval veškerou konvenční munici měnové politiky.

Podobnou strategii v posledních letech ve snaze o stimulaci ekonomiky či podržení důvěryhodnosti fiskální politiky volí mnohé jiné centrální banky. Bilanční suma Evropské centrální banky (ECB) se po nákupech dluhopisů předlužených členů měnové unie a poskytnutí tříletých půjček komerčním bankám nadmula na dosud nevídaný objem. Na úrovni odpovídající 4 bilionům USD představuje zhruba 30 % HDP eurozóny. Nákup aktiv přes centrální banku a umělé oslabování své měny praktikuje i Japonsko a v extrémně agresivní formě také Švýcarsko.

Faber ve svém vystoupení na CBNC varoval, že likvidita pumpovaná centrálními bankami do finančního systému by mohla ohrozit stabilitu dluhopisového trhu a vyústit v bubliny na trhu akciovém. Od září, kdy bylo ohlášeno již třetí kolo QE, připsal index S&P 500 přes 10 %. Dluhopisové výnosy loni v létě klesly na historická minima, od začátku roku však rychle stoupají.

„Když tisknete peníze, ty se pak v ekonomice nerozproudí rovnoměrně. Nejdřív zamíří k určitým lidem nebo sektorům a v našem případě nabraly směr akcie a, až do doby před pěti měsíci, směr dluhopisy. Domnívám se, že trhy v určité fázi centrální banky potrestají skrze nějakou nehodu,“ uvedl vydavatel známého reportu Gloom, Boom & Doom.

„Buď zkolabuje dluhopisový trh – dluhopisům se ve skutečnosti příliš dobře nevede, když vezmeme v úvahu neomezené uvolňování Fedu. Další možností je, že se akcie dostanou do fáze bubliny,“ prohlásil Faber. Londýnský index FTSE 100 od začátku roku připsal 6 %, japonský Nikkei 225 posílil o 3 % a čínský Shanghai Composite o 4,3 %. Podle investorského guru začínají předraženě vypadat akcie po celém světě, hlavně v Asii.

„Akciový trh už není levný. V Asii je spousta trhů, které z minim posílily o 250 %. To už se nedá charakterizovat jako výhodná koupě. Řekněme, že akciový trh do svých očekávání započítal hodně dobrých zpráv.“

Faberovi, který svému publiku pravidelně načrtává katastrofické scénáře, ale současné vysoké valuace nevadí. Právě naopak, od vypuknutí finanční krize má nejlepší náladu a připravuje se na žně po korekci. „Poprvé za čtyři roky, od minim z března 2009, tenhle trh zbožňuji, jelikož čím víc vyšplhá, tím pravděpodobněji přijde pěkný propad, pořádný propad,“ sdělil Faber moderátorovi v hongkongském studiu CNBC.

Optimistům vzkázal, že přesně v momentě, kdy se na obzoru nerýsuje jediný důvod, proč prodávat, je třeba se akcií zbavit. A to samé platí naopak. „Před rokem byla nálada v Evropě mizerná a nikdo nedokázal pochopit, proč by proboha měly akcie jít nahoru. Od května 2012, ani během roku, Portugalsko, Španělsko, Itálie, Francie stouply o 30 až 40 % a trh v Řecku se dostal na dvojnásobek. Takže akcie musíte kupovat tehdy, když pro to nikdo nevidí důvod.“