Deutsche Bank: Zemědělské komodity a cenné kovy jsou nejbezpečnější dlouhodobou investicí
12.11.2010
„Nejbezpečnější dlouhodobé pozice jsou na cenných kovech a v zemědělství. Rally na zlatě ještě není na maximu,“ řekl analytik Deutsche Bank Michael Lewis. Cenné kovy včetně zlata a zemědělské komodity v následujících měsících pravděpodobně dále porostou vzhledem k oslabujícímu dolaru, který se spolu s pevně danou nabídkou projevuje v rostoucí poptávce, uvedla německá banka. Spousta zemědělských plodin včetně kukuřice, pšenice a sojových bobů je „stále levných“ i po poslední komoditní rally. Ani růst zlata, jehož cena dosáhla v tomto týdnu na rekord, stále není mimořádný, uvedl Lewis, který řídí výzkum komodit v DB.
Lewisův předpoklad o dlouhodobém růstu zlata je v souladu s odhady dalších investorů. Jim Rogers predikuje skok této komodity na 2000 USD za trojskou unci, hlavní stratég RBC Capital Markets v říjnu dokonce uvedl, že cena zlata může během tří let vyletět až na 3800 USD/tr. unci. Lewis upozorňuje, že aktuální zprávy o „rekordní“ ceně zlata jsou vzhledem k nominálnímu vyjádření zavádějící - aby zlato překonalo historickou výši svého ocenění v reálném měřítku (měřeno výrobními cenami), jeho cena musí vzrůst nad 1455 USD/unci. Měřeno spotřebními cenami by pak cena zlata musela vystoupat na 1880 dolarů za trojskou unci, aby dosáhla úrovně z počátku 80. let. Lewis přidává i procentuální měřítko: „Cena zlata by musela dosáhnout 2100 dolarů, abychom mohli označit současnou rally za nejsilnější v procentuálním vyjádření, pak by překonala rally z let 1976 až 1980, kdy zlato zhodnotilo o 720 procent“.
„Očekáváme zvýšený příliv investorů do burzovně obchodovaných fondů (ETF) investujících do zlata, stejně jako růst snah Fedu o devalvaci dolaru,“ napsal Lewis ve zprávě klientům. Zlato podle něj požene výš také aktivita centrálních bank, které v loňském roce zvýšily množství zlata ve svých portfoliích celkem o 500 metrických tun a v letošním roce lze očekávat vývoj v podobném duchu. (Zdroj: Bloomberg)