+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Asijské investory zachvátila zlatá horečka

18.09.2013

Obchodníci s drahými kovy ze všech koutů světa hlásí rekordní tržby. Poptávka po fyzickém zlatě je na historickém maximu. Největší podíl obchodu obstarává východ. Impulzem k nakupování drahých kovů se stal letošní červen, kdy cena zlata klesla na své tříleté minimum. Kromě centrálních bank a korporací se této příležitosti k nákupu chopili především investoři z asijského regionu. V Indii došlo ke zvýšení poptávky o 71 %, zprávy z Číny hovoří o nárůstu celkem 87% - poptávka po fyzickém zlatě nikdy nebyla tak veliká.

Poptávka po fyzickém zlatě roste raketovým tempem

Díky nižším cenám stoupla o více než polovinu spotřebitelská poptávka po zlatě, která zahrnuje například šperky, mince nebo cihličky. Daleko větší impulzy k nákupu však přicházejí od zahraničních investorů, centrálních bank i korporací – ve velkých objemech nakupují mince a drahé kovy zejména asijští investoři. V Indii došlo ke zvýšení poptávky o 71 %, zprávy z Číny hovoří o nárůstu celkem 87%!

Analytik Jim Willie trefně poznamenává: „Migrace zlata ze západu na východ je velkým příběhem desetiletí. ¾ světového obchodu již obstarává Čína a Indie.“

Může za to především propad cen zlata na začátku letošního roku, který byl silnou motivací k doplnění zásob fyzického zlata. V červnu dosáhly totiž ceny zlata tříletého minima kolem 1 180 dolarů za unci, zatímco dnes je zlato zpět na 1 300 dolarech za unci – přesto jsme stále na částce téměř o 600 dolarů nižší, než jak vypadalo rekordní maximum cen zlata v září 2011.

Obrat kanadské mincovny poprvé přesáhl 1 miliardu dolarů

Výrazné posílení investiční poptávky po zlatých a stříbrných investičních cihličkách i mincích bylo důvodem, proč mincovna Royal Canadian Mint svým obratem překročila poprvé v historii 1 miliardu kanadských dolarů. Zlatých mincí Maple Leaf se prodalo o 144% více než ve stejném období loni (403 000 uncí oproti 165 000 uncí), prodej stříbrných mincí atakoval hranicí 6,4 milionu uncí, což znamená 40% nárůst oproti loňským 4 milionům uncí.

Poptávka po fyzických kovech ještě nikdy nebyla tak velká – během 26 týdnů, které končily 29. červnem 2013, vzrostl prodej investičních mincí Maple Leaf na 664 000 kusů. To je nárůst 123% u zlata a 53% u stříbra.

Jim Rogers: Vsaďte na zlato

Jim Rogers, uznávaný komoditní býk a známý investor, prohlásil v interview pro agenturu Reuters: „Jakmile to uměle vytvořené moře likvidity začne vysychat, nastane na řadě trhů panika. Bude se to týkat jak USA, tak vyspělých západních trhů. Ještě nikdy v historii totiž centrální banky na celém světě nezaplavily trhy takovým množstvím peněz ve snaze oslabit domácí měny. […] Držím ropu i zlato. Pokud bude válka, a Amerika podle všeho zoufale chce jít do třetí války za poslední roky, budou tyto komodity zdražovat. Akcie naopak budou oslabovat.“

Další informace se můžete dočíst v článku na serveru Týden.cz.

Export investičního zlata z Británie narostl desetinásobně!

Vývoz investičního zlata z Velké Británie narostl oproti roku 2012 téměř desetinásobně, a to především díky prodejům do Asie. Podle prohlášení LBMA (The London Bullion Metal Associastion) dosáhly denní obchody na trhu v Londýně v červnu svého 12 letého maxima – celých 900 tun!

Také export do Švýcarska, centra průmyslu zpracování drahých kovů, dosáhl v první polovině letošního roku hodnoty 798 tun, tedy o 83 tun více než loni. Tento objem zlata představuje téměř 30 procent světové roční těžby a podtrhuje rozsah změny ve struktuře majitelů zlata směrem na východ.

Pracovníci ve švýcarských odlévárnách Metalor, Pamp, Valcambi a Argor-Heraeus teď pracují nonstop na 3-4 směny denně. Tyto rafinérie zažívají boom a přetavují 400 uncové zlaté cihly (12,4 kg) z londýnských trezorů a vyrábějí menší cihly, kterým dávají Asiaté přednost.

Obchod s papírovými kontrakty na těžbu zlata klesl

Sdružení předních těžařů zlata World Gold Council ohlásilo, že objem obchodů s papírovými kontrakty klesl meziročně v druhém čtvrtletí 2013 o 12% na 856 milionů tun a dosáhl tak svého čtyřletého minima. Investoři stahují své peníze z fondů založených na zlatě.

Fyzického zlata se však dosud podařilo vytěžit jen 170 000 tun, což je jen zlomek objemu, který se má podle papírových kontraktů vytěžit.

Rozdíl mezi množstvím obchodovaného a vytěženého zlata

Jak je možné, že se za čtvrt roku zobchodují papírové zlaté kontrakty za 856 000 000 tun zlata ale je vytěženo pouze 170 000 tun zlata? Jaké výhody a rizika přináší investorům obchod se zlatem v papírové a fyzické podobě? Na tyto a mnoho dalších otázek přinese odpovědi odborný seminář, který připravujeme a na který se budete moci již brzy přihlásit.