+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

5 důvodů, proč investovat do zlata právě letos

13.01.2015

„Obchodní paradox“ zažívá v posledních měsících český trh s investičním zlatem. I když je jeho cena nízká, prodej klesl zhruba o třetinu. A to přesto, že základní investorská poučka je „kupovat levně, prodávat draze“. Vše přitom nasvědčuje tomu, že v příštích letech cena poroste. Podívejte se proto na 5 důvodů, proč se letos investice do zlata vyplatí.


Za nižší prodej zlata můžou kromě poklesu ceny i informace v médiích. Noviny a televize o zlatu nejvíc informují v době, kdy jeho cena prudce roste. Nalákají tak další kupce. A ti dělají obrovskou chybu – investují do něčeho, na čem nevydělají.


Důvod č. 1: Vyhnete se základní chybě

Právě nízká cena zlata je jedním z hlavních důvodů, proč se investice vyplatí. Vyhnete se tím stále opakované chybě spousty méně zkušených investorů, kteří kupují draze a prodávají (v lepším případě) jen s minimálním ziskem.

Při dlouhodobém a pravidelném investování, jaké nabízí třeba Zlaté spoření , naopak vytěžíte ze svých investic maximum. A nemusí vám vadit ani krátkodobé propady ceny.


Důvod č. 2: Dlouhodobě už cena zlata neklesne

Už dřív jsme informovali, že podle analytiků investičního servere Next Big Trade, je nyní základní hodnota zlata 1200 až 1400 dolarů za unci. Analýzu, která to prokazuje, přinesl server loni v srpnu.

A následující měsíce ji potvrdily. Cena zlata v nich sice krátkodobě klesla i pod hranici 1200 dolarů, ale vždy ji opět překonala. Dalšímu poklesu ceny zlata tak nic nenasvědčuje.


Tip - chcete se dozvědět o zlatu více? Přihlaste se na náš bezplatný on-line seminář

Malá vsuvka, než se pustíte do čtení dalších důvodů: Už 19. ledna ve 20:30 pořádáme první bezplatný on-line seminář věnovaný zajištění vlastní budoucnosti a (nejen) zlatu.

Připravovali jsme jej několik uplynulých měsíců a dáváme do něj to nejlepší z know-how, které jsme za 13 let na trhu nasbírali. Ale raději se přesvědčte sami - podrobné informace i možnost přihlášení najdete na stránce www.skola-sporeni.cz.


Důvod č. 3: Koruna oslabuje

Kurz české koruny v posledních letech spadl ze 17 až na 24 korun za 1 dolar. Česká měna tak ztratila přes 40 % své hodnoty.

Kdo ale investoval do zlata, ztráty výrazně snížil. Porovnání české ceny zlata v lednu 2012 se začátkem letošního roku totiž ukazuje pokles jen o 10 %. A když jsme se podívali na ceny zlata v lednu, tak za posledních 5 let byla nejvyšší právě v lednu 2012!

A co víc - kdo investoval do zlata loni v lednu, ten díky oslabující koruně dosud vydělal víc než 10 %.

Vše přitom nasvědčuje tomu, že pád koruny jen tak neskončí. A vzhledem k tomu, že odborníci čekají postupný růst ceny zlata (například Evy Hambro, šéf fondu Blackrock Gold and General Fund), vyplatí se zřejmě letos investice do zlata ještě výrazněji.


Důvod č. 4: Produkce zlata bude na vrcholu

Prognózám o růstu ceny zlata nahrává i fakt, že letos dosáhne produkce zlata svého vrcholu. V dalších letech bude těžba klesat kvůli vytěžení dolů. A nižší produkci bude logicky následovat i růst ceny zlata.


Důvod č. 5: Poptávka poroste

Poslední dva roky cenu zlata ovlivnil hlavně rostoucí zájem investorů o akciové trhy. Někteří analytici ovšem upozorňují, že trh je překoupený. Což může vést až k jeho kolapsu. Dá se proto očekávat návrat investorů ke zlatu.

Zlatu navíc pomůže také obnovený indický zájem o zlato. V Indii, která byla dlouhou dobu největším spotřebitelem zlata na světě, od roku 2013 poptávka klesala kvůli nové dovozní dani.

Ve druhé polovině loňského roku přitom začal znovu růst. Indie se tak letos bude pravděpodobně znovu přetahovat o pozici největšího spotřebitele s Čínou , která v posledních letech zažívá zlatou horečku.


P.S.: A jestli chcete vědět ještě víc, nezapomeňte se zdarma přihlásit na náš on-line seminář na www.skola-sporeni.cz.