Státní dluh České republiky se od doby jejího vzniku zdesetinásobil. Takovou zprávu zveřejnilo v říjnu ministerstvo financí. Podle jeho informací dluh přesáhl 1,68 bilionu korun. Pohybuje se kolem 40 % hrubého domácího produktu. A v příštích letech bude dál stoupat. Pro investory do zlata to ale může být dobrá zpráva.
Ještě před rokem 2000 se státní dluh pohyboval „jen“ kolem 200 miliard korun. Poté ale začal výrazně růst a přibrzdil teprve v minulých letech díky úsporným opatřením. Přesto stále roste.
Úspory? Jen pomalejší růst dluhu
Rozpočet na rok 2015 počítá se schodkem 100 milionů korun. Znamená to, že bude nižší než 3 % HDP za rok, což odpovídá i pravidlům eurozóny. Jenže tento údaj je pozitivní jen na první pohled. V podstatě totiž říká, že dluh se bude dál prohlubovat. Jen o něco pomaleji.
A pokud vláda opravdu hodlá plnit všechny své sliby, je pravděpodobné, že schodek bude nakonec mnohem vyšší.
Místo snižování dluhu se tak stát zadlužuje stále víc. A kam až to může vést, ukázaly v minulých letech ekonomiky Řecka, Itálie nebo třeba Španělska.
Příklad z jihu Evropy: hrozí krach i masivní nezaměstnanost
Zadlužené státy nedokáží tak dobře reagovat na jakékoliv krize. A poté hrozí například státní bankrot, nezaměstnanost i kolem 25 % a tvrdá úsporná opatření – jako tomu bylo v jihoevropských státech.
K podobným problémům pomalu ale jistě směřuje také Česká republika. Jak stoupá zadlužení, roste pravděpodobnost krizového vývoje.
Situace v Evropě krizi nahrává
A v podobné situaci není Česká republika sama. Velké dluhy má většina evropských států. Krize tak může lehce postihnout i je.
Nahrávají tomu i aktuální problémy Ruska a výrazné oslabení rublu. Mluví se dokonce o podobné krizi jako v roce 1998, kdy byl rubl na dně. A podle šéfa ruské centrální banky Sergeje Aleksašenka je situace ještě horsí.
Ruská krize navíc dělá problémy i státům, které s ní obchodují. Týká se to například Německa nebo právě České republiky.
Nejlepší obrana je zlato
I na takové situaci ale můžete najít něco pozitivního. Tedy pokud patříte mezi investory do zlata. Nejen, že hodnotu zlata podobné problémy neoslabí, ale naopak ji zvednou.
Prokázaly to i nedávné zkušenosti s krizí na jihu Evropy. V letech 2008 a 2009, kdy propukla, začalo zlato výrazněji stoupat. A v letech 2011 a 2012, kdy byla situace v jihoevropských státech nejhorší, byla cena zlata nejvýš.
Krize totiž přiměla lidi vrátit se k jistotě, a proto začali ve velkém skupovat zlato. A cena zákonitě rostla.
Investoři: zlato je na minimu
Podobný vývoj se dá čekat i v příštích letech. Vzhledem k zadlužování České republiky a dalších evropských států, je to jen otázkou času. A proto se vyplatí dobře se na podobnou situaci připravit.
Tím spíš, že momentálně je cena zlata na svém dlouhodobém minimu, pod které by trvaleji neměla klesnout. Už v dubnu na to upozornil třeba investiční server Next Big Trade, který ukázal, že základní hodnota zlata je v současnosti 1200 až 1400 dolarů za unci.
A protože příští krize jeho cenu opět zvedne, vyplatí se začít nakupovat co nejdřív. Například s pomocí Zlatého spoření získáte rezervu, která vás spolehlivě ochrání. A sami se přesvědčíte, že se správnou investicí můžete vydělat i v době krize.